Odpady wielkogabarytowe oraz zużyte opony.
Zgodnie z treścią obowiązującego Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kołobrzeg przez odpady wielkogabarytowe należy rozumieć odpady, które ze względu na swoje wymiary nie mogą być zbierane w typowych pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych; do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się wszelkiego rodzaju odpadów z budów i remontów oraz odpadów, których waga jednostkowa przekracza 50kg.
Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi oraz zużytymi oponami?
Odpady te mieszkańcy Gminy mogą oddać nieodpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Korzyścienku (należy przy tym pamiętać, że prawo do nieodpłatnego oddania opon dotyczy tylko i wyłącznie opon samochodowych). Ponadto Gmina raz lub dwa razy w roku (wiosną i jesienią) organizuje odbiór odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio od właścicieli nieruchomości. O dokładnych terminach zbiórki odpadów mieszkańcy każdorazowo informowani są poprzez ogłoszenia na stronie internetowej Gminy oraz na tablicach ogłoszeń w poszczególnych miejscowościach. W dniu zbiórki tych odpadów powinny one być wystawione przed posesję, w sposób umożliwiający ich załadunek i nie utrudniający innym osobom korzystania z chodnika lub drogi.
Zużyta odzież i obuwie
Od dnia 1 stycznia 2025r. wchodzi w życie obowiązek segregacji odpadów tekstylnych. Oznacza to, że zużytą odzież i innej tekstylia nie należy wyrzucać do czarnych pojemników na odpady pozostałe po segregacji, ale oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Zużytą odzież można także wyrzucić do specjalnych pojemników przeznaczonych na te odpady, stojących w miejscach ogólnodostępnych.
Elektrośmieci
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) są to odpady złożone z wielu materiałów, zawierających niebezpieczne substancje, szkodliwe zarówno dla środowiska jak i zdrowia ludzi: freon w lodówkach, rtęć w kineskopach czy ołów w połączeniach lutowanych. W związku z tym nie mogą być samodzielnie demontowane i segregowane.
Co zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym:
Odpady te mieszkańcy Gminy mogą oddać nieodpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Korzyścienku. Sprzęt elektryczny i elektroniczny można także oddać w trakcie organizowanych przez Gminę zbiórek odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio z posesji. Każdy konsument ma prawo oddać zużyty sprzęt przy zakupie nowego towaru, tego samego rodzaju, w stosunku jeden do jednego. Sprzęt można także oddać do podmiotów zajmujących się zbieraniem tych odpadów (wykaz podmiotów znajduje się poniżej).
Wykaz zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny na terenie Gminy:
Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska sp. z o.o. w Kołobrzegu ul. VI Dywizji Piechoty 60 78-100 Kołobrzeg. Adres punktu zbierania: Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul.Wspólnej 1 w Korzyścienku 78-132 Grzybowo.
Przeterminowane leki, igły i strzykawki.
Przeterminowanych leków, igieł i strzykawek nie można wyrzucać do pojemników na odpady komunalne!
Zawierają one szereg niebezpiecznych związków chemicznych, które, po przedostaniu się do wody lub gleby mogą doprowadzić do skażenia środowiska. Antybiotyki, rozpuszczone w wodzie gruntowej, mogą powodować wytwarzanie u bakterii odporności, co może skutkować późniejszymi problemami w ich zwalczaniu.
Co zrobić z przeterminowanymi lekami, igłami i strzykawkami?
Powinny być one wyrzucane do specjalistycznych pojemników, które w Gminie Kołobrzeg znajdują się w Aptece „Evita” w Grzybowie przy ul.Szkolnej 2A oraz w Punkcie Aptecznym „Medi-Farm” w Drzonowie 59B. W każdym z tych punktów są dwa rodzaje pojemników. Do jednego każdy z mieszkańców może wyrzucić stare leki, maści w tubkach, syropy w butelkach, do drugiego – powstające w gospodarstwach domowych odpady medyczne powstałe w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki.
Odpady poremontowe i chemikalia
Zgodnie z treścią obowiązującego Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kołobrzeg przez odpady budowlano-remontowe i rozbiórkowe rozumie się odpady pochodzące z remontów, budów i rozbiórek, na które nie trzeba uzyskać pozwoleń na budowę lub których nie trzeba zgłaszać do administracji budowlano-architektonicznej. Odpady powstające przy wykonywaniu tego typu prac należy składować w specjalnych, przeznaczonych do tego rodzaju odpadów pojemnikach, a następnie przekazać nieodpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Korzyścienku.
Również bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszkańcy mogą nieodpłatnie oddawać powstające w gospodarstwach domowych odpady chemikaliów (farby, kleje, rozpuszczalniki, etc.).
W przypadku prowadzenia prac budowlanych lub remontowych, wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia do administracji budowlano-architektonicznej koszty zagospodarowania powstających przy tych pracach odpadów, leżą po stronie właściciela nieruchomości.
Baterie i akumulatory
Baterie zawierają metale ciężkie takie jak: kadm, ołów, cynk i rtęć. Ołów i rtęć wpływają trująco na ludzkie komórki oraz narządy, dodatkowo rtęć ma charakter rakotwórczy. Toksyczny kadm powoduje anemię. Baterie, wyrzucane do zwykłych koszy na śmieci, w procesie degradacji wydzielają szkodliwe związki bezpośrednio do gleby w następstwie czego szkodliwe substancje przenikają do wód gruntowych, co prowadzi do skażenia środowiska.
Co zrobić z zużytymi bateriami i akumulatorami?
Baterie można wrzucać do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników w sklepach, urzędach, placówkach oświaty. Zarówno baterie jaki akumulatory można także oddać nieodpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Korzyścienku. Każdy konsument ma też prawo oddać zużyty akumulator czy baterię przy zakupie nowego, w ilości jeden do jednego.
Świetlówki i żarówki
Są to odpady niebezpieczne przede wszystkim ze względu na zawartą w nich rtęć. Uszkodzone, uwalniają do gleby, wody i powietrza tę toksyczną substancję, która kumulowana jest w organizmie ludzkim w nerkach i wątrobie, co prowadzi do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu i licznych chorób. Świetlówki mogą jednak zostać poddane recyklingowi, a wówczas aż 90% elementów i surowców, odzyskanych w wyniku tego procesu, może posłużyć do produkcji nowej świetlówki.
Co zrobić z zużytymi świetlówkami i żarówkami?
Odpady te mieszkańcy Gminy mogą oddać nieodpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Korzyścienku. Można także skorzystać ze specjalnych pojemników na świetlówki i żarówki energooszczędne, znajdujących się w dużych sklepach, oferujących w swym asortymencie sprzęt elektryczny.
Odpady ze styropianu
Informacje jak segregować odpady styropianowe można znaleźć pod tym adresem: https://producencistyropianu.pl/pl/aktualnosci/segregowanie-i-przetwarzanie