Liczba mieszkańców: 435
Korzystno z daleka wyróżnia strzelista wieża kościółka. Podobnie, jak inne wsie leżące najbliżej Kołobrzegu, jest od kilku lat atrakcyjnym terenem dla jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Wiele tu nowych domów. Latem Korzystno ma bogatą ofertę kwater turystycznych o wysokim standardzie i gospodarstw agroturystycznych. Charakter wsi nadają kamieniste historyczne drogi i budynki z przełomu XIX/XX w. Bocianie gniazda znajdziemy przy pętli autobusowej, koło kościoła, naprzeciw domu nr 16a, koło stodoły i remizy strażackiej.
Pochodzenie nazwy
Jako Choristino i Chozistino pojawia się w 1276 r. Była to słowiańska wieś, która później zaginęła lub została przejęta przez kolonistów niemieckich, bo w tej samej okolicy już w 1287 r. pojawia się nazwa Werder, a w 1494 r. Wärder, w 1618 r. Werder, w 1819 r. Alt Werder. Pierwotna nazwa słowiańska pochodzi od słowa korzystać i brzmiała Korzyścino. Nazwa niemiecka miała charakter topograficzny – oznaczała wyspę wśród bagien. Alt dodano dla odróżnienia sąsiadujących miejscowości. Po 1945 r. wieś nazwano Starynow, ale ze względu na niepoprawność, nazwę zmieniono.
Korzyścienko
Nazwa osady jako Spinnenhäuser pojawiła się po raz pierwszy w 1761 r., w XVIII w. w formie Spinnenkathen, w 1756 r. Neu Werder. Pierwotna nazwa niemiecka została utworzona z połączenia słów prząść i dom, a później chata. Jest to nazwa kulturowa, informująca, że wieś zamieszkiwali tkacze.
Zabytki
Kościół neogotycki z 1866 r. z dawnym cmentarzem przykościelnym założonym w 1866 r.
Stodoła z 1821 r. (nr 16).
Chałupa z pocz. XIX w. (nr 20).
Stodoła z poł. XIX w. (nr 40).
Cmentarz ewangelicki z II poł. XIX w. Na cmentarzu spotkamy pomnikowe drzewa: lipę drobnolistną, klon zwyczajny, sosnę smołową, brzozę brodawkowatą i modrzew europejski.