Sobota, 3 sierpnia 2024 r. była dla wszystkich dniem dobrej zabawy na XIII Festynie Zupy Grzybowej w Grzybowie. Wbrew obawom, "trzynastka" nie okazała się pechowa. Wręcz przeciwnie, pogoda była idealna na tego typu wydarzenie.
Tegoroczna edycja Zupy była ubogacona o Bitwę Regionów, czyli Ogólnopolski Konkurs Kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich (KGW), którego celem jest promocja regionalnych potraw i tradycji kulinarnych.
Organizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). W konkursie bierze udział około 2000 Kół Gospodyń Wiejskich, które rywalizują w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim finale. Zwycięzcy konkursu mogą liczyć na atrakcyjne nagrody, w tym wyjazdy na zagraniczne targi rolno-spożywcze w UE.
W tegorocznej bitwie w Grzybowie (etap I) uczestniczyło 14 KGW. Wyniki rywalizacji kształtują się następująco:
- I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Przybysławiu za "Królik na białej pościeli";
- II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Ząbrowie za "Wiejski Pasztet na kruchym cieście";
- III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Rusowie za "Rusowiaczki: danie, które łączy smak z tradycją".
Wyróżnienia otrzymały:
- KGW „Drozdowianki” w Drozdowie za „Barszcz biały na króliku po drozdowsku”;
- KGW „Przećminianki” w Przećminie za „Kresowe hałoczki w rosole”;
- KGW „Sąsiadki” w Zdbicach za „Kartoflanka z paluchem sąsiada”.
Po wręczeniu przez KOWR nagród zwycięzcom, nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu, którego dokonał Jerzy Wolski, Wójt Gminy Kołobrzeg. Wójt na wstępie przywitał zaproszonych gości: Barbarę Grygorcewicz - posłankę X kadencji, Mirosława Tessikowskiego - Starostę Powiatu Kołobrzeskiego, Adama Malek - Przewodniczącego Rady Gminy Kołobrzeg oraz Agnieszkę Jagielską - Sołtys Sołectwa Grzybowo.
W tym czasie w olbrzymim, 700-litrowym garze gotowała się już zupa, do której przygotowania zużyto około 100 kg podgrzybków oraz kilkadziesiąt kilogramów pieczarek. Jak przystało na gospodarza, wójt pod czujnym okiem prowadzącego Roberta Bochenko doprawiał strawę dla czekających już w blisko 50-metrowej kolejce mieszkańców i turystów. Według niektórych, była to najdłuższa kolejka od czasów PRL... Warto było jednak czekać, gdyż zupa smakowała świetnie. Łącznie wydano ponad 2000 porcji tego przysmaku.
Nie była to oczywiście jedyna atrakcja, gdyż tego dnia odbyły się koncerty aż trzech zespołów. Jako pierwszy zagrał Mr Góral, którego repertuar muzyki popularnej wykonany w stylu góralskim zachęcał do zabawy. Dla odmiany Specyficzni zagrali rockowo, co również spodobało się publiczności na tyle, że zespół bisował. Gwiazdą festiwalu był oczywiście Czadoman, znany z energetycznych i wpadających w ucho piosenek, które są chętnie słuchane na różnego rodzaju imprezach i festiwalach. Styl muzyczny na pograniczu dance i muzyki popularnej przyciągnął ludzi w różnym wieku.
Dziękujemy serdecznie naszym Kołom Gospodyń Wiejskich i sołectwom za wkład w przygotowanie festiwalu, pyszne jedzenie i ciekawe rękodzieło. Dziękujemy firmom realizującym zlecenia: J.K.P. PROSOUND z Koszalina za profesjonalną obsługę zespołów muzycznych, firmie EDOM Adam Marchewka za utrzymanie wszystkich w napięciu, firmie LEXCRIMEN za zapewnienie bezpieczeństwa, firmie SEMED za opiekę medyczną, firmie PLAYLION Damian Foks z Grzybowa za bezpieczne atrakcje dla dzieci.
Szczególne podziękowania należą się pracownikom Gminnego Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dźwirzynie (GOSTiR), bez których nie byłoby możliwe tak dobre przygotowanie wydarzenia. Robertowi Bochenko za nadzór nad zupą oraz humuorystyczne prowadzenie imprezy. Bardzo dziękujemy Kacprowi Rajzyngierowi z Grzybowa za piękne zdjęcia, m.in. z drona, wykonane pro bono. Dziękujemy wykonawcom muzycznym za wspaniałą zabawę.
Wszystkim, którym się podobało, zapraszamy już za rok. Obserwujcie stronę www.gmina.kolobrzeg.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/gminakolobrzeg/
Tekst i zdjęcia: Gmina Kołobrzeg + zdjęcia Kacper Rajzyngier.