PODTOPIENIE W STRAMNICY
Długotrwałe opady deszczu spowodowały podwyższenie poziomu wód w rzekach i mniejszych ciekach wodnych. Do tego dochodzi wysoki poziom wód gruntowych, co skutkuje licznymi zalaniami i podtopieniami.
W wielu miejscowościach naszej gminy, między innymi w Stramnicy, woda zagraża domostwom. W Stramnicy pojawia się problem z rurociągiem, przez który na odcinku około 0,5 km przepływa Stramniczka. Rurociąg jest niedrożny, prawdopodobnie uszkodzony lub zapchany, co powoduje powstawanie rozlewisk.
Mieszkańcy zagrożonych nieruchomości zwrócili się o pomoc do Gminy. Wójt Włodzimierz Popiołek nie mógł podjąć prac związanych z udrożnieniem wodociągu, gdyż są to kompetencje Wód Polskich. Jednakże, aby chronić dobytek mieszkańców, podjął decyzję o zabezpieczeniu nieruchomości zaporą z worków z piaskiem.
Wójt dziękuje wszystkim strażakom z gminnych OSP: Drzonowo, Karcino, Korzystno, Sarbia i Stary Borek zaangażowanym w utworzenie zapory. Jednocześnie Wójt zwrócił się do Wojewody Zachodniopomorskiego o wsparcie dotyczące podjęcia działań przez Wody Polskie.
We wtorek, 13 lutego 2024 r., Wójt otrzymał informację z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim, że w związku ze sprawą podjęto działania interwencyjne, kontaktując się z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Szczecinie został zobowiązany do podjęcia właściwych działań. Kierownik COOP uruchomił jako właściwy miejscowo Nadzór Wodny w Kołobrzegu.
Z pozyskanych ustaleń wynika, że Zarząd Zlewni w Koszalinie (jednostka nadrzędna względem Nadzoru Wodnego w Kołobrzegu) pozyskał wykonawcę i kompletuje zamówienie na wykonanie prac w obrębie uszkodzonego rurociągu na cieku Stramniczka. Zakres prac obejmuje usypanie grobli powyżej studni wlotowej na rzece Stramniczce oraz w obrębie rzeki w celu czasowego ograniczenia dopływu wody, oczyszczenie terenu, wykonanie fundamentu i montaż studni z kratą wlotową. Następnie wykonany ma zostać wykop w obrębie wyrwy na rurociągu, naprawa rządzenia (wraz z montażem studni kontrolnej) i zasypanie wykopu. Wykonana grobla zostanie rozebrana, a rurociąg poddany inspekcji kamerą w celu zdiagnozowania stanu technicznego. Ewentualny namuł zostanie usunięty ciśnieniowo.
Wójt Włodzimierz Popiołek stwierdził, że: "Stan wód w naszej gminie bezspornie wymaga uregulowania. Wierzę, że wspólnie z Wodami Polskimi wypracujemy i wdrożymy plan naprawczy".
Zdjęcie: Paweł Bartosiak.