Poznaj usługę "Zastrzeż PESEL"
Chyba wszyscy z nas słyszeli o kradzieży tożsamości lub wyłudzeniu kredytu lub zakupu na skradziony lub zagubiony dowód osobisty. Takich przypadków było setki, jeśli nie tysiące w całym kraju. Ofiary o udzielonym na ich dane kredycie z reguły dowiadywały się o obciążeniu dopiero po wszczęciu egzekucji komorniczej. Wyjaśnienie i "odkręcenie" tej kryminalnej sprawy wiąże się ze stresem, wizytami na policji i w prokuraturze i może trwać nawet kilka lat.
Dlatego też wprowadzono przepisy oraz możliwości techniczne do ochrony naszych danych - numeru PESEL, niezbędnego do zaciągnięcia kredytu czy zawarcia np. umowy z operatorem sieci komórkowej. Zmiany umożliwiają zastrzeżenie swojego personalnego numeru identyfikacyjnego. Zastrzeżenie PESEL uniemożliwia wyłudzenia kredytu lub zakupu towarów czy usług przez osoby nieuprawnione.
Od 1 czerwca br. każda instytucja finansowa czy kredytowa przed udzieleniem kredytu jest zobowiązana do weryfikacji, czy obywatel nie zastrzegł swojego PESEL. Jeśli PESEL jest zastrzeżony, to kredyt nie może zostać udzielony. Zgodnie z prawem, zaciągnięcie kredytu wbrew zastrzeżonemu PESEL, ściąga z osoby pokrzywdzonej obowiązek spłaty zobowiązania.
Podsumowując:
W ramach usługi możesz szybko i łatwo zastrzec swój PESEL. Dzięki temu zabezpieczysz się przed skutkami kradzieży tożsamości, takimi jak wzięcie kredytu na Twoje dane.
W razie potrzeby możesz sprawnie cofnąć zastrzeżenie, a następnie zastrzec swój numer PESEL ponownie. W ten sposób będziesz stale chronić swoje dane. W aplikacji sprawdzisz również historię zastrzeżeń oraz weryfikacji statusu.
Pamiętaj, że po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal możesz z niego korzystać. Na przykład gdy załatwiasz sprawy urzędowe, idziesz do lekarza, kupujesz leki czy bilety lotnicze.
Przy pomocy powiadomień PUSH dostaniesz informacje między innymi o:
- weryfikowaniu statusu Twojego numeru PESEL,
- cofnięciu zastrzeżenia,
- automatycznym zastrzeżeniu numeru PESEL.
Od 1 czerwca 2024 roku wszystkie instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania rejestru PESEL. Jeśli na przykład udzielą one pożyczki mimo zastrzeżonego numeru PESEL, nie będą mogły dochodzić z tego tytułu należności.
Swój numer PESEL możesz zastrzec także przez portal www.gov.pl.
Więcej na stronie: www.info.mobywatel.gov.pl.