PODSUMOWANIE ROKU 2023
Rok 2023 dobiega końca, dlatego czas na krótkie podsumowanie. Lato 2023 roku dostarczyło nam wielu pamiętnych chwil. Pomimo niesprzyjającej pogody, udało się zrealizować niemal wszystkie zaplanowane wydarzenia.
"Smaczna Ryba" i "Otwarcie Lata"
Teoretycznie sezon letni rozpoczęliśmy "Smaczną Rybą na Otwarcie Lata" w Dźwirzynie. W tym roku połączyliśmy dwie dotychczasowe imprezy: "Otwarcie Lata" i "Smaczną Rybę", organizując jedno większe wydarzenie. Motywem przewodnim była ryba, a zaangażowane w organizację były lokalne KGW i Koło Wędkarskie. Całość miała charakter rodzinny, z bogatą ofertą gastronomiczną, w tym punktem z piwem, dmuchańcami, animacjami dla dzieci i dorosłych. Przeprowadzono również degustację potraw rybnych przygotowanych przez KGW oraz paprykarzu z wielkiej patelni. Występy topowych DJ-ów polskiej sceny klubowej: C-BOOLa i Brave były zwieńczeniem imprezy. Taneczne, wakacyjne rytmy przypadły do gustu zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom. Uważam, że ten rodzaj muzyki idealnie wpasowuje się w charakter imprezy, dlatego warto kontynuować organizację kolejnych edycji w klimacie muzyki klubowej. Jedyną trudnością była kapryśna pogoda. Silny wiatr uniemożliwił przeprowadzenie atrakcji na wodzie (SUPy, kajaki) oraz pełne wykorzystanie techniki scenicznej. Dopiero wieczorem udało się podnieść scenę na minimalną, bezpieczną wysokość potrzebną do występu. Ze względu na różnorodny program, w ciągu dnia przeważali uczestnicy z dziećmi, kolonie i seniorzy, wieczorem zaś przybyli dorośli chcący posłuchać muzyki i się bawić.
Gminny Dzień Dziecka
Imprezowe lato rozpoczęliśmy Gminnym Dniem Dziecka, który po raz drugi odbył się w Parku Rozrywki "Dziki Zachód" w Zieleniewie. Decyzja o jego zorganizowaniu zapadła po konsultacjach z sołtysami, radnymi i mieszkańcami naszej Gminy. Dzieci z Gminy Kołobrzeg wraz z opiekunami mogły wejść bezpłatnie do parku rozrywki i korzystać z wszystkich atrakcji. W wydarzeniu wzięło udział blisko 1200 mieszkańców.
Festiwal w Budzistowie
W Budzistowie przez 2 dni mieliśmy okazję poznać historię podczas piątej już edycji Festiwalu Wczesnośredniowiecznego "Budzistowo – Dawny Kołobrzeg". W tym roku otworzono fragment drogi, który ma połączyć Budzistowo z drogą S6, wraz z parkingiem. Dzięki tej inwestycji wydarzenie zostało zorganizowane w dwóch obszarach: na łące rozłożył się wczesnośredniowieczny obóz, a po drugiej stronie drogi - jarmark. Wydarzenie przyciąga coraz więcej odwiedzających. W ciągu dwóch dni festiwal odwiedziło minimum 3 tys. osób. Nasze wydarzenie cieszy się dużym uznaniem historyków i ośrodków naukowych. W tym roku zdobyliśmy kolejnego patrona: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, a tradycyjnie już patronowali nam: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i Politechnika Koszalińska.
Festyn Strażacki w Korzystnie
Pod koniec lipca miało miejsce planowane wydarzenie, Festyn Strażacki w Korzystnie. Pogoda jednak namieszała, po oficjalnej części rozpętała się nawałnica. Wozy strażackie biorące udział w wydarzeniu wyjechały do akcji, a punkty gastronomiczne i handlowe pakowały towar w strugach deszczu. Pomimo odwołania koncertu "Czerwonych Gitar" z powodu zalania sprzętu nagłaśniającego, ludzie zaczęli schodzić się na inne atrakcje. Strażacy zorganizowali malowniczy pokaz gaszenia pożarów, a grupa medyków poprowadziła pokaz pierwszej pomocy. Po koncercie uczestnicy bawili się przy muzyce serwowanej przez DJ Mixxera. Mimo fatalnej pogody w wydarzeniu uczestniczyło ok. tysiąca osób.
Festiwal Zupy Grzybowej
5 sierpnia 2023 odbył się Festiwal Zupy Grzybowej. Był to jedyny dzień okna pogodowego w pośród ulewnych deszczów. Impreza cieszy się ugruntowaną pozycją i jak zwykle przyciągnęła tłumy amatorów pysznej zupy. W tym roku zaserwowaliśmy 2 tys. porcji z wielkiego kotła i ok. 600 porcji przygotowanych w kociołkach przez lokalne KGW i Sołectwa. Dużym powodzeniem cieszyła się strefa dla dzieci z dmuchańcami i animacjami. Również strefa gastronomiczna z lokalnymi potrawami oraz bogaty jarmark rękodzieła zyskały popularność. Koncerty Joli Tubielewicz, Rzepczyna i zespołu "Bayer Full" przyciągnęły ok. 4 tys. osób.
Festiwal Kultury Polsko-Ukraińskiej w Przećminie
W połowie sierpnia po raz ósmy bawiliśmy się na Festiwalu Kultury Polsko-Ukraińskiej. Festiwal odwiedziło liczne grono gości ze świata polityki, których ugościliśmy tradycyjnymi ukraińskimi kanapkami: chlebem ze słoniną i cebulą, które okazały się hitem. W tym roku bawiliśmy się z "Podlotkami", ukraińskim zespołem "LUIKU" i zespołem "Pan Bałkanica". Dwa ostatnie zespoły wykonały wspólnie dwa utwory, co zaskoczyło wszystkich. Po raz pierwszy Festiwalowi towarzyszyła tak duża część jarmarczno-gastronomiczna, co spotkało się z dużym zadowoleniem uczestników.
Dzień Rolnika w Sarbii
W dniu 09.09.2023 r., bawiliśmy się na Dniu Rolnika w Sarbii. To już kolejna edycja tej stosunkowo młodej imprezy w Gminie Kołobrzeg, która stale się rozwija. Impreza organizowana była przez sołectwo Sarbia, Gminę Kołobrzeg oraz Powiat Kołobrzeski.
Imprezy sołeckie i gminne
Odbyło się także wiele imprez pierwotnie zaplanowanych jako sołeckie, które ewoluowały do imprez gminnych i cieszyły się coraz większym powodzeniem nie tylko wśród mieszkańców, ale również wśród turystów. Do takich imprez należały:
- "Noc Świętojańska" w Rościęcinie,
- Festyn Rodzinny w Błotnicy,
- Święto Mleka w Bogusławcu,
- Świniobicie w Drzonowie,
- Zielona Noc w Zieleniewie,
- Dzień Ziemniaka w Mundurkach,
- "Dziki Dzień w Kądzielnie".
Wszystkie te wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Warto również zaznaczyć, że na naszych imprezach nie organizowaliśmy stref VIP. Wszyscy goście mieli równe traktowanie, co spotkało się z uznaniem i pozwoliło na niezobowiązujące spotkania.".
Wigilia Gminna
Ostatnim wydarzeniem zorganizowanym w 2023 r. była wigilia gminna, która od lat odbywa się pod hasłem „W Gminie Jak w Rodzinie”. To niezwykłe wydarzenie, które odbyło się w Dźwirzynie, zgromadziło mieszkańców, tworząc atmosferę ciepła i wspólnoty. Do wieczerzy wigilijnej zasiadło około 400 osób, część z nich skorzystała również z miejsc na trybunach. Bogaty, różnorodny program sprawił, że każdy znalazł dla siebie coś interesującego: jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Dźwirzynie, koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Mayol, wioska Świętego Mikołaja, Biały Miś, upominki dla wszystkich dzieci biorących udział w wydarzeniu, wieczerza wigilijna, jarmark rękodzieła i produktów regionalnych wykonanych przez lokalne KGW, konkursy na: najlepsze ciasto, stroik bożonarodzeniowy, ozdobę choinkową oraz konkurs dla KGW na przygotowanie stołu wigilijnego.
Wójt Gminy
Włodzimierz Popiołek